Wszyscy uwarunkowani jesteśmy by oczyszczać się, a potrzeba wydalania zwykle pojawia się we wczesnych godzinach porannych. To dlatego niemowlęta, gdy rodzice jeszcze śpią, leżą zadowolone w pełnych pieluchach, a zwierzęta domowe proszą, by wyjść ma dwór nim jeszcze nastanie świt. Ignorując tę naturalną potrzebę, będzie ona bardziej niż zahamowana, po prostu zostanie stłumiona. Dlatego też nie będziemy świadomi, że musimy iść do toalety. Ajurweda a zdrowe wydalanie.
Ajurweda a zdrowe wydalanie.
Według Ajurwedy wczesnoporanne wydalanie, które jest o czasie, spontaniczne i pojawia się bez wysiłku, oznacza dobre zdrowie. Jeżeli będziemy uważni na tę istotną czynność fizjologiczną wspomoże to naszą długowieczność, uwolni od ciężkości w podbrzuszu oraz ochroni nas przed gazami w jelitach. Najlepiej, aby wydalanie było naturalne (bez pomocy lekarstw) oraz powinno mieć miejsce raz lub dwa razy dziennie, wcześnie rano, najlepiej po przebudzeniu. Drugi raz potrzeba pojawia się często późnym popołudniem, po strawieniu lunchu. Zbyt duża lub mala ilość wypróżnień jest to zły znak.
Co oznacza zdrowe wydalanie?
Większość z nas nie zwraca uwagi na to, co nasz organizm wydala ani jak często. Poniżej znajduje się lista dziesięciu cech dobrego wydalania.
- Potrzebę opróżniania jelit doświadczasz raz lub dwa razy dziennie.
- Potrzebę tę doświadczasz każdego dnia o tej samej porze (najlepiej rano, przed 6:00).
- Kształt stolca jest dobrze uformowany i cylindryczny.
- Stolec, co do gęstości, jest miękki i gęsty, niezbyt luźny i płynny.
- Co do koloru, stolec jest żółto-brązowy i niezbyt ciemny (czarny, zielony i czerwony nie są zdrowymi kolorami)
- Stolec zwykle ma nieprzyjemny zapach, a to przez proces metaboliczny i rozkład przez bakterie. Zdrowy kał ma ziemistą woń, niezbyt nieprzyjemną.
- Jest on oleisty, ale nie na tyle, że jest lepki.
- Stolec unosi się na powierzchni, nie tonie a dnie miski klozetowej.
- Co do ilości, nie jest ona ani zbyt duża, ani zbyt mała. Gdy odczuwasz satysfakcję po wypróżnieniu, oznacza to, że rozmiar był odpowiedni.
- Wypróżnienie następuje łatwo, bez dyskomfortu. Jednak wrażenie lekkiego ucisku w dole brzuch jest rzeczą normalną.
Jak zapobiegać zaparciom?
Myślenie, że zaparcia mają niewiele wspólnego z tym, co jemy i jakie życie prowadzimy, jest wielkim błędem. W Ajurwedzie zaparcia są oznaką, że całe twoje życie musi zostać uporządkowane, czyli to kiedy kładziesz się spać i kiedy wstajesz, kiedy jesz i co jesz. Do oznak i objawów zaparcia należą:
- brak potrzeby wypróżniania
- potrzeba oddawania stolca o przypadkowych porach
- trudności z wypróżnianiem, wysiłek
- twarde, suche i małe formy kału
- wzdęcia, skurcze i dyskomfort w brzuchu
- nieświeży oddech z nalotem na ustach i języku (czasami utrata apetytu)
- ospałość i różne bóle fizyczne
- powolne trawienie
Aby wspomóc codzienny rytuał wydalania, zapobiec zaparciom i odzyskać równowagę organizmu, pamiętaj aby nie zabierać telefonu do toalety, nic do czytania ani kawy. Zachowaj cisze i skup się na danej czynności fizjologicznej. Wspomaga to cały proces, gdyż w wydalanie zaangażowane jest zarówno ciało, jak i umysł. Aby wypróżnić jelita powstrzymaj wysiłek, ponieważ może to doprowadzić do wszelkich komplikacji (jak hemoroidy). Oczywiście pewien wysiłek mięśni jest wymagany, aby stymulować prawidłowe wydalanie.
Acharya Shuna “Ajurweda, kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością”