Miedź, która znana jest w Ajurwedzie jako Tamra, ma wiele zalet leczniczych i wykorzystywana jest na różnorodne sposoby. Działa jako środek antyseptyczny, antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy. Miedź i ajurweda a korzyści zdrowotne.

Zalety miedzi

W 2008 roku Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) uznała miedź za pierwszy metaliczny środek przeciwdrobnoustrojowy. Badanie z 2013 roku opublikowane w Journal of Infection Control and Hospital Epidemiology dotyczyło 650 pacjentów UCU oraz sal szpitalnych, w których oni przebywali. W połowie pokoi znajdowały się przedmioty o powierzchni miedzianej, w drugiej połowie nie. Badanie wykazało, że w pomieszczeniach z przedmiotami o powierzchni miedzianej ryzyko infekcji było o połowę mniejsze niż w pomieszczeniach bez miedzi. Zwłaszcza zakażenia gronkowcem opornym na metycylinę (MRSA).

Kolejne badanie opublikowane w 2012 roku w Journal of Clinical Microbiology wykazało, że powierzchnie ze stopów miedzi zmniejszają liczbę bakterii (jednostek tworzących kolonie). Stwierdzono to na 83% powierzchniach. Miedź działa toksycznie nie tylko na złe bakterie, ale także dostarcza ważnych enzymów niezbędnych do przeżycia zdrowych drobnoustrojów.

Miedź i ajurweda a korzyści zdrowotne

Miedź i ajurweda a korzyści zdrowotne

Kontrola 

Miedź ma właściwości ochronne. Pomaga zapobiegać zmarszczkom i zapewnia jędrną skórę. Picie wody z miedzianej butelki lub kubka jest jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie miedzi.

Odblokowanie

Miedź ma zdolność odblokowywania uszkodzonych kanałów w organizmie. Jest szczególnie przydatna w chorobach uszu, zawrotach głowy i schorzeniach laryngologicznych.

Antidotum

W Ajurwedzie miedź w połączeniu z innymi ziołami stosowanymi wewnętrznie pomaga uporać się z zatruciami. W ten sam sposób miedź wzmacnia również serce.

TAMRA BHASMA (ZWAPNIONY POPIÓŁ MIEDZIOWY)

Podobnie jak w przypadku wszystkich bhasm (minerałów oczyszczanych i zwapnionych w bardzo specyficznym procesie na popiół), terapeutyczne zastosowanie bhasmy miedziowej radykalnie zmienia się w zależności od innych ziół, z którymi jest zmieszana.

Zastosowania Tamry Bhasmy

  • Środek przeczyszczający,
  • leczy wrzody,
  • łatwo ulega trawieniu,
  • jest skuteczny w leczeniu anemii, powiększeniu brzucha, hemoroidach, gorączce, trądzie, kaszlu, duszności, biegunce, nadkwaśności, obrzękach, pasożytach i kolce.

Ajurwedyjskie właściwości Tamry Bhasmy

(Przy odpowiednim przygotowaniu)

Rasa: Kashaya (ściągająca), madhura (słodka), lekka tikta (gorzka) (vaghbata) and amla  (kwaśna) (bhavaprakash)

Virya: sheeta (chłodzenie)

Vipaka: Katu (ostry)

Dosze: PK-

Miedź w ajurwedyjskich recepturach ziołowych

Tutaj miedź ma ogromne znaczenie, gdzie do różnych receptur ziół dodaje się złożoną procedurę oczyszczania i zwapnienia w celu wytworzenia popiołu miedziowego (bhasma). Należy konsultować się wyłącznie dobrym praktykiem ajurwedy, który ma doświadczenie z Bhasmą.

Miedziana skrobaczka do języka

Za pomocą jednego z najbardziej antybakteryjnych metali, podczas skrobania języka, możemy ożywić usta niezbędnymi minerałami, usuwając jednocześnie złe bakterie.