Ajurweda – prowincja Kerala

Kerala to stan w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Jest jednym z najgęściej zaludnionych regionów Indii, a jego mieszkańcy cieszą się najdłuższym i najzdrowszym życiem (średnia życia wynosi ok 73 lata). Prowincja ta to odwieczne źródło Ajurwedy – najstarszej wiedzy medycznej. Mieszkańcy Kerali do dziś stosują się do jej zasad, ponieważ wiedza o niej przechodzi z pokolenia na pokolenie oraz kreuje ich naturalny styl życia. Za ojczyznę Ajurwedy uważa się właśnie Indie.

Ajurweda, prowincja Kerala to jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Indii. Od Zachodu otacza je Morze Arabskie, które łączy się z Oceanem Indyjskim na południu stanu. To tu umiejscowiona jest stolica Kerali, Trivandrum. Od wschodu graniczy z rozległym stanem Tamil Nadu. Rozciąga się on po Zatokę Bengalską oraz stanowi wschodnią granicę Indii.

Kerala – zielony obszar Indii

Prowincja Kerala jest jednym z najbardziej kolorowych i wiecznie zielonych obszarów Indii. To prawdziwie wymarzony region na wypoczynek i odnowę biologiczną organizmu. Jest jednym ze stanów o najwyższym poziomie służby zdrowia i oświaty, a umieralność wśród niemowląt i dzieci jest tu najniższa w odniesieniu do pozostałych regionów Indii a także innych krajów Azji. To miejsce, gdzie Ajurweda wciąż występuje w najczystszej postaci, sprzed tysiąca lat.

Najlepszy okres aby przeprowadzić ajurwedyjskią odnowę biologiczną to miesiące pory deszczowej, od czerwca do października. Wówczas ajurweda dostarcza najlepsze rezultaty. Natomiast od października do stycznia trwa zima, która w niczym nie przypomina naszej zimy. Powietrze jest rześkie, nie dokuczają upały, a temperatury wahają się od 22-32 C. Roślinność rozwija się bujnie, aby w okresie letnim wydać swą niezliczoną liczbę soczystych, tropikalnych owoców, jak papaja, mango, jack fruit, granaty, ananasy, kokosy, winogrona, różne typy bananów i pomarańczy itd.

 

Ajurweda - prowincja Kerala

Ajurweda – prowincja Kerala

Ajurweda w Kerali

Według indyjskiej legendy nauki Ajurwedy pochodzą od bożka Dhanvantari. Ajurweda jednak to nie tylko legendy. Ta starożytna nauka, która stosowana jest już blisko od około 5 tys. lat, zdobyła sobie uznanie na całym świecie. Podstawą jej jest założenie, że ludzie dzielą się na trzy typy, zwane dosha. Każdy z nich charakteryzuje się innym temperamentem oraz energią życiową. A to, w jaki sposób się poruszamy, jaką mamy budowę ciała oraz przemianę materii zależy właśnie od typu dosha. Oczywiście, bardzo często zdarzają się tzw. typy mieszane.

Powyższe czynniki są podstawą kuracji ajurwedyjskiej, a każda z nich jest opracowywana indywidualnie, z dostosowaniem do odpowiedniego typu dosha. To właśnie Kerala jest idealnym miejscem na kurację ajurwedyjską. Przepiękny krajobraz, laguny, jeziora, plaże oraz słynny system kanałów i jezior między miastami Koczin i Kollam (tzw. Backwaters) od lat przyciągają turystów. Przede wszystkim jednak Kerala znana jest z terapii ajurwedyjskich, które mają w tym regionie wyjątkowo długą tradycję.

To tu powstało pierwsze na świecie Centrum Ajurwedy. Miejsce wyjątkowe pod każdym względem: doskonale wyposażone, z tradycjami, kulturą, historią, jogą, plażą i w otoczeniu natury. Można tu zamieszkać w chatach i w tradycyjnych domach keralskich, zbudowanych z ekologicznych materiałów, otoczonych ogrodem, z widokiem na morze.

Goście mogą uczestniczyć w takich programach ajurwedycznych jak terapia odmładzająca i oczyszczająca ciało, wyszczuplająca, antystresowa, upiększająca, zapobiegająca starzeniu. Mogą wybierać spośród niezliczonej ilości potraw, które bazują na trzech doshach: Vatha, Pitha i Kapha. Ogród ziołowy, w którym występuje ponad 600 gatunków ziół, dostarcza składniki do produkcji preparatów we własnym zakładzie farmaceutycznym.

 

Ajurweda na choroby

Jak dobrze każdy z nas wie, że Ajurweda pomaga w leczeniu m.in. reumatyzmu, astmy, nadciśnieniu, wysokiemu poziomu cholesterolu, stresu, nadwagi. Zabiegi w ośrodkach prowincji Kerala przeprowadzane są przez wykwalifikowanych lekarzy i terapeutów, którzy wywodzą się z tradycyjnych ajurwedycznych rodzin. To tam, do nawadniania stosowana jest woda pitna z miedzianych naczyń, która według Ajurwedy jest nie tylko dobra dla zdrowia serca. Poprawia także trawienie i pomaga w utracie wagi. Wiadomo również, że woda ta zapobiega nadciśnieniu i obniża poziom cholesterolu.

To właśnie w prowincji Kerala zrodziła się idea marki wysokiej jakości naczyń miedzianych oraz biżuterii KERALA. Wyroby te pochodzą prosto z indyjskiej manufaktury, których jesteśmy bezpośrednim importerem. Więcej informacji o marce udostępnimy w osobnym blogu.

Ajurweda - prowincja KeralaKerala – „God’s Own Country”, czyli „ulubiony kraj samego Boga” czy też „Boski kraj”, to Ziemia należąca do wszystkich religii, pełna tolerancji i wewnętrznej harmonii. To Ojczyzna wielkiego filozofa Sree Sankaracharya, oraz Sree Narayana Guru. Wypowiedział on zasadę „Oru Jhaati, Oru Macham, Oru Daivam Manushyanu” (Jedna kasta, jedna religia, jeden Bóg dla wszystkich ludzi). Zasadę tą wyznaje się do dnia dzisiejszego przez mieszkańców Kerali.