Artykuł zawiera lokowanie produktu
Naczynia miedziane cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Stało się to nie tylko dzięki miłośnikom ajurwedy, ale także ludziom dbającym o zdrowy i proekologiczny tryb życia. Stanowią one świetny sposób na zastąpienie szkodliwych dla środowiska plastikowych butelek oraz kosztownych filtrów. Jednocześnie woda przechowywana w miedzianych naczyniach pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz dodaje nam życiowej witalności. Wszystko za sprawą miedzi, której niedobory pomoże nam uzupełnić korzystanie z miedzianych naczyń. Miedziane naczynia a filtry węglowe.
Miedziane naczynia a filtry węglowe
Badania naukowe potwierdzają, że jony miedzi, które uwalniają się podczas procesu filtracji skutecznie usuwają bakterie, grzyby i drobnoustroje. Woda wlana do miedzianego naczynia po 4 godzinach jest w pełni oczyszczona, a po ok 12 nabiera prozdrowotnych właściwości. Dzięki piciu 2 szklanek wody dziennie możemy uzupełnić zapotrzebowanie miedzi oraz pomóc sobie w utrzymaniu dobrej kondycji naszego ciała. Właściwości wody po procesie filtracji w miedzianym naczyniu:
- Reguluje funkcję tarczycy- choroby tarczycy spowodowane są min. niedoborem miedzi.
- Wspiera działanie układu pokarmowego, pomaga w prawidłowym przyswajaniu składników odżywczych.
- Przyspiesza gojenie się ran dzięki właściwością antybakteryjnym.
- Zapobiega niedokrwistości zwiększając przyswajalność żelaza.
- Wspiera proces odchudzania- miedź ułatwia rozkładanie tłuszczu.
- Zmniejsza zapalenie stawów dzięki właściwością przeciwzapalnym.
- Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci
- Spowalnia proces starzenia dzięki właściwością przeciwutleniającym.
- Pomaga obniżyć poziom cholesterolu zapobiegając gromadzeniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych.
Należy jednak pamiętać, aby przy zakupie naczynia miedzianego zwracać uwagę na jakość produktu. Chodzi tu przede o wszystkim ilość miedz, która jet w nim zawarta. Dobrej jakości miedziane naczynia posłużą nam przez lata, nie tracąc swoich wspaniałych właściwości.